Konference Červený kohout 2025

Ve dnech 1. a 2. dubna 2025 se v Clarion Congress Hotelu České Budějovice uskutečnil 28. ročník konference požární ochrany (PO) s mezinárodní účastí Červený kohout 2025. Tradiční akci pořádal Dům techniky České Budějovice, spol. s r. o., ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihočeského kraje (HZS JHC). Setkání se uskutečnilo pod záštitou náměstka generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky (HZS ČR) pro prevenci a civilní nouzovou připravenost (CNP) brig. gen. Ing. Daniela Miklóse, MPA, a primátorky statutárního města České Budějovice doc. Dr. Ing. Dagmar Škodové Parmové.

V úterý 1. dubna 2025 v 9.00 hodin téměř čtyři stovky účastníků zaplnily přednáškový sál a dvě desítky vystavovatelů a firem obsadily další místnosti u konferenčního sálu. Náměstkyně ředitele HZS JHC pro prevenci a CNP plk. Ing. Jana Neškodná všechny na konferenci přivítala a představila vážené hosty, kteří zasedli k předsednickému stolu. Kromě primátorky Parmové a náměstka Miklóse přijali pozvání ředitel kanceláře prezidenta Hasičského a záchranného zboru Slovenské republiky (HaZZ SR) plk. Bc. Mgr. Sergej Savin, ředitel HZS JHC plk. Ing. Martin Sviták, děkan Fakulty bezpečnostního inženýrství Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a člen České asociace hasičských důstojníků prof. Ing. Jiří Pokorný, Ph.D., MPA, dr. h. c., jednatelka Domu techniky České Budějovice, spol. s r. o., Martina Marková a Ing. Petr Boháč z firmy Požární bezpečnost staveb, s. r. o., jako přednášející.
„Každoročně si na začátku setkání připomínáme důležité milníky. Letos slavíme výročí dvou zákonů – zákona č. 238/2000 Sb., který zřídil HZS ČR s krajským uspořádáním, a zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, který již 40 let vytváří podmínky pro ochranu životů, zdraví a majetku před požáry a jinými mimořádnými událostmi (MU),“ uvedla v průvodní řeči ve zkratce Neškodná a připomněla, že i když byl předpis 24krát novelizován a upravován, jeho myšlenka zůstává dodnes platná – vytvoření podmínek pro účinnou ochranu života a zdraví občanů a majetku před požáry a pro poskytování pomoci při živelních pohromách a jiných MU stanovením povinností ministerstev a jiných správních úřadů, právnických a fyzických osob, postavení a působnosti orgánů státní správy a samosprávy na úseku PO, jakož i postavení a povinnosti jednotek PO.
Za rozvoj PO v Českých Budějovicích a za dlouhodobou podporu a záštitu konference byla primátorka hned v úvodu oceněna. Skleněnou sošku Červeného kohouta s certifikátem obdržela z rukou krajského ředitele HZS Jihočeského kraje plk. Ing. Martina Svitáka a jednatelky Markové.

Hlavní idea konference
Přestože byl program konference zaměřený především na požární prevenci a požární bezpečnost staveb, prostor pro přednesení příspěvků dostali také odborníci například z oblasti integrovaného záchranného systému (IZS). Zároveň organizátorům záleží na tom, aby jihočeská konference neměla pouze klasický vědecký charakter. Hlavní myšlenkou, kterou si setkání více než čtvrtstoletí drží, je propojení odborných přednášek s neformálními diskuzemi. Významným přínosem pro všechny jsou odborné diskuze na téma PO, kde se střetávají akademické, komerční, veřejné i neziskové úhly pohledu. A mnohokrát se ukázalo, že účastníci jednotlivých ročníků dokázali přenést nové odborné poznatky získané na konferenci následně do praxe.

Přednášky příslušníků HZS ČR
V průběhu dvoudenního kongresu bylo odprezentováno 15 přednášek. Z toho zazněly čtyři prezentace příslušníků HZS ČR. Šlo o „Trendy a novinky v požární ochraně“ brig. gen. Ing. Daniela Miklóse, MPA, z MV-generálního ředitelství HZS ČR, „Analýza požárů fotovoltaických systémů zpracovaná HZS ČR“ por. Ing. Filipa Nose z HZS Moravskoslezského kraje nebo „Požární řešení pro fotovoltaické systémy nejen podle ČSN P 73 0847“ plk. Ing. Michala Valoucha. Jedním z významných příspěvků, který zazněl druhý den ráno, byla prezentace náměstka generálního ředitele HZS ČR pro IZS a operační řízení genmjr. Ing. Petra Ošlejška, Ph.D., na téma „Analýza činnosti krajských operačních středisek, modernizace systému příjmu tísňové komunikace a jednotný systém varování a vyrozumění“.

Soška kohouta s certifikátem
V úterý 1. dubna 2025 v 19.30 hodin před zahájením společenského večera organizační výbor tradičně ocenil významné osobnosti, které dlouhodobě a výrazným způsobem přispívají k rozvoji PO a ke konání, odbornosti a rozkvětu konference. Soška Červeného kohouta s certifikátem byla udělena řediteli odboru prevence MV-generálního ředitelství HZS ČR plk. Ing. Michalu Valouchovi. Ředitel Valouch se opakovaně účastní konferencí a pravidelně přednáší podnětné příspěvky v oblasti požární prevence. Ta je mu celoživotně souzena, protože se jí věnuje od nástupu k HZS Olomouckého kraje na územním odboru Prostějov v roce 2010. V rámci své odbornosti působí v mnoha pracovních a expertních skupinách a komisích souvisejících s požární bezpečností, podílí se na tvorbě právních předpisů a norem v oblasti požární prevence. Jeho zkušenosti, znalosti a přístup k problematice mění pohled na PO, výkon státního požárního dozoru i na činnost všech v oblasti PO. Dále byl Červený kohout udělen výkonnému řediteli společnosti Nema, s. r. o., partnerovi konference. Tato společnost je průkopníkem dřevostaveb v ČR. V roce 1993 vznikla na základech truhlářské firmy. Přestože je původem z malé jihočeské vesnice, svojí činností přesahuje hranice ČR. A to nejen v oblasti výroby a projekce, ale také v požární bezpečnosti.

Závěrečné zhodnocení
Letošního ročníku se zúčastnilo 373 návštěvníků, z toho bylo 96 zástupců z HZS ČR, 34 z HaZZ SR a 243 ostatních účastníků. „28. ročník konference hodnotím kladně vzhledem k tomu, že jsme měli historicky nejvyšší účast. Z odborné oblasti lze vyzdvihnout zejména přednášky zaměřené na dřevostavby a fotovoltaické systémy, což jsou velice aktuální otázky současné doby. Zvláště zajímavá byla přednáška prof. Ing. Antona Osvalda, CSc., ‚Dřevo a oheň‘, která dala nahlédnout na tuto surovinu z různých možných pohledů, a tím byla jistě i inspirací pro projektanty a tvůrce technických předpisů,“ shrnul uplynulý ročník konference odborný garant a emeritní příslušník HZS JHC Ing. Ladislav Karda. „Z odpoledního programu bych vyzdvihl ukázku víceúčelového hasičského robota Colossus představeného firmou 3MON Rescue Partner, s. r. o., ze Slovenska. Praktické předvedení robota vyvolalo velkou vlnu zájmu účastníků. Tento robot byl mimo jiné použit také při likvidaci MU havárie cisteren s benzenem u Hustopečí nad Bečvou. Z přednášek druhého dne zvláště vynikla přednáška zástupce HaZZ SR, která dala nahlédnout na průběh a pozadí požáru historického jádra města Banská Štiavnica,“ doplnil Karda.