Články

Leonardo da Vinci

Snílek, který chtěl létat jako pták

Leonardo nervózně přechází potemnělou místnosti. Vypadá jako mág, který se chystá učinit mocné kouzlo. Občas dlouhými prsty zkontroluje křivky právě dokončeného stroje. Zítra přijde jeho velký den. Pokud se mu podaří vzlétnout, svět se od základu změní a lidé strnou v úžasu.

Napsal David Hartmann

Zdá se ti někdy o tom, že létáš jako pták? Leonardo o tom snil už jako malý kluk. Dokonce byl přesvědčený, že to někdy v životě dokáže. Od malička pozoroval let ptáků. A snažil se přijít na to, jak je to možné, že se umí vzepřít zemské přitažlivosti. Na ptáky se totiž díval jako na dokonalý stroj. Jednou si do deníku napsal, že „pták je stroj řízený matematickými zákony“. Aby to dokázal, rozhodl se podobný létající stroj sestrojit. Prý se tak obával, aby mu někdo jeho objev neukradl, že raději zabednil všechna okna ve svém domě. Některé jeho návrhy ale nevycházejí z letu ptáků. Kdybys chtěl řídit jeho první vzdušný stroj, musel bys být přinejmenším superman. Krčil by ses ve stísněném prostoru a pomocí rumpálu ovládal rukama i nohama najednou čtyři křídla.

Jen pro odvážné

Když se Leonardo konečně vynořil se svým novým vynálezem, všichni si mysleli, že se zbláznil. Vypadal jako obrovská křídla nějakého ptáka z pravěku. Dnes ti to možná nepřijde tak mimořádné – všude kolem sebe vidíš různá letadla, padáky a rogala – ale uvědom si, že lidé Leonardovy doby nikdy nic podobného nezažili. Museli být fakt v šoku! Teď zbývalo jen sehnat odvážlivce, kdo jeho vynález vyzkouší. Představ si, že by volba padla na tebe! Leonardo by ti křídla připevnil na záda jako batoh. Tím bys křídla rozpohyboval. Pak bys musel máchat rukama tak rychle, dokud by ses neodlepil od země. Myslíš, že bys to dokázal? Nedokázal. Protože křídla jsou moc těžká a tvoje ruce příliš slabé. Ale Leonardo by se nedal odradit neúspěchem. Vzal by tě na střechy některého z milánských paláců v Itálii a nechal by tě hopsnout dolů. Jejda. Co by se stalo, kdyby létající stroj selhal? I na to Leonardo myslel. Měl bys na sobě připevněné měchy, které by se při letu naplnily vzduchem a při dopadu tě ochránily – tedy podle Leonarda. Nepřipomíná ti tento objev jiný moderní vynález? Jasně, airbag (čti érbek), který bývá v autech. Zařízení, které se při bouračce nafoukne, a tak může pasažérům zachránit život. A jak to dopadlo se statečným letcem? Někde se dočteme, že vyvázl se zlomenou nohou, ale s jistotou víme jen to, že Leonardův letecký pokus byl zkrátka neúspěšný.

Obejdu se i bez ptáků

Ve 20. století sestrojil ruský konstruktér Igor Sikorský první fungující helikoptéru. I když jeho vrtulník využívá jiné principy, říká se, že ho inspiroval právě nákres vzdušného šroubu Leonarda da Vinci. Ten totiž uvažoval i o možnostech využití vrtule. Vypozoroval, že zařízení ve tvaru šroubu se při rychlém otáčení bude do vzduchu zavrtávat stejně jako šroub do zdi. Jak už ale bylo zvykem, Leonardo nedomyslel, jak helikoptéru pohánět. Prý ji měli řídit čtyři muži stojící na hlavní plošině pod šroubem. Ti měli otáčet klikami, aby se vrtule roztočila. A to samo sebou ke vzlétnutí nestačí a Leonardův vynález zůstal jen na papíře. Nicméně jeho nápad inspiroval první skutečné letecké konstruktéry, a to přece není málo!

Stan místo padáku

Na konci 15. století nakreslil Leonardo obrázek muže, který se drží něčeho, co vypadá jako pyramida nebo stan. Přesně takový, jaký používali římští vojáci. Vedle něj si poznamenal, že s tímto zařízením je možné skočit z jakékoli výšky a nezranit se. Chceš to vyzkoušet? Pozdě! Už to za tebe udělal jiný blázen. Anglický parašutista Adrian Nicholas, který vyskočil s replikou Leonardova padáku z horkovzdušného balónu z výšky tři tisíce metrů. Jak si myslíš, že dopadl. Přežil. I když trošku podváděl, protože měl v záloze moderní padák, který nakonec použil. Přesto dokázal, že se skutečně jedná o první padák na světě. Konečně! Renesanční génius by určitě skákal radostí, že alespoň některý z jeho leteckých vynálezů uspěl i v 21. století!

Další Leonardovy úžasné vynálezy

Leonardo byl bezpochyby velký vynálezce, ale ve skutečnosti vzniklo velmi málo jeho vynálezů. Jedním z takových zařízení byl vodoměr pro florentského kupce Bernarda Ruceallaie. Dodnes nás ale fascinují jeho dokonalé nákresy strojů, které bys mohl sestrojit bez jakýchkoli úprav. Leonardo se zabýval i dýcháním pod vodou a dochovaly se kresby jednoduchých masek a skafandrů. Představ si, že dokonce navrhl i ponorku, ale chtěl ji před lidstvem utajit. Proč? Bál se totiž, že by ji lidstvo zneužilo. V jeho rozsáhlých denících také najdeš skici samohybného pružinového vozidla se třemi koly a volantem nebo předchůdce tanku. Co ale mistr zřejmě nevymyslel, byl první bicykl, ačkoli se to někdy říká. Tento mýtus vznikl v sedmdesátých letech 20. století při rekonstrukci jednoho z jeho spisů. V deníku se našla kresba prvního jízdního kola, která ale nepochází z ruky mistra Leonarda. Dodneška si ale můžeš koupit tričko s domnělým „Leonardovým bicyklem“ na slavném florentském tržišti u kostela San Lorenzo. Tak je tento výmysl zakořeněný. Není lepší tričko s opravdovým Leonardovým výtvorem?

Časostroj březen 2012

Napsat komentář