Úžasný mayský kalendář
V čem spočívá jeho kouzlo? Je naprosto přesný! Mayové uváděli rok, měsíc a dokonce i dny v týdnu. Teprve v polovině 20. století se badatelům podařilo symboly, které Mayové používali ve svém kalendáři, rozluštit. To jim umožnilo jej „přepočítat“ na gregoriánský kalendář, který používáš dneska. Co to znamená? Mayové byli přesvědčeni, že čas je cyklický a že každých 5 125 let končí jeden věk a současně začíná nový. Podle jejich výpočtů žiješ v posledním věku, který započal zhruba před třemi tisíci lety před naším letopočtem a který se uzavře právě v den zimního slunovratu letošního roku. Takže skutečně přijde konec světa?
Jak je to s koncem světa doopravdy?
Nemusíš mít strach. 21. prosinec bude den jako každý jiný. Čeští vědci se nedávno snažili všechny dohady o konci světa vyvrátit. Zveřejnili tabulku, ve které najdeš dokonce deset různých dat konců světa. Jak je to možné? Musíš si uvědomit, že mayský kalendář vznikal nezávisle na našem kalendáři. A hlavně mnoho let před ním. Navíc jsou mayské měsíce i týdny jinak dlouhé než ty naše. Přepočítat mayský kalendář na ten náš je proto pořádná fuška. A datum 21. prosinec 2012? To je pouze jeden z mnoha výpočtů konce mayského kalendáře. Podle jiného je přesnější datum 14. prosinec 2116. S tímto výpočtem přišli čeští badatelé bratři Böhmové a k jejich přelomové teorii se začíná přiklánět čím dál víc vědců. Nicméně samotní Mayové nic jako „konec světa“ nepředpověděli, pouze završení jednoho velkého cyklu. A navíc, co se stane za sto let, to už tě moc trápit nemusí, no ne?
Otázky si žádají odpovědi
Přestože se pradávní Indiáni nenávratně ztratili v hlubinách času, jejich kultura nás dodnes nepřestává fascinovat. Stále jsme totiž nerozluštili všechny záhady, které po sobě zanechali. Můžeme se jen dohadovat, co nám chtěli původní obyvatelé dnešního Mexika a poloostrova Yucatán naznačit. Třeba se jednou právě tobě podaří jejich tajemství rozluštit.