7 nejnebezpečnějších míst pro potápění

Už vás omrzelo skákání s padákem, BASE jumping nebo zdolávání horolezeckých cest v Holštejně v Moravském krasu? Vyzkoušejte potápění! Zavedu vás na místa, kde můžete přijít o život.   

1) Hurá do díry!

Co: Hlubinné potápění

Kde: Egypt

Adrenalin: 3 lebky

Hřbitov potápěčů. Tak se říká korálové průrvě Blue Hole, která se nachází v blízkosti východního břehu Sinajského poloostrova v Rudém moři. Z ptačí perspektivy vypadá jako tmavě modré oko spícího draka a je hluboká kolem 130 metrů. Proč tady umírají potápěči jako na běžícím pásu? Zhruba v padesáti metrech se dá totiž proplout zhruba pětatřicet metrů dlouhým sifonem. Ten láká řadu potápěčských zelenáčů, kteří pak mají problém najít tunel spojující Blue Hole s hladinou. Cestovní kancelář Expedition tours pořádá čtrnáctidenní potápěčský zájezd do egyptského města Dahab s dvoudenním výletem k Blue Hole za 19500 Kč. Pokud se k Modré díře vydáte na vlastní pěst za vstup do Blue Hole Natural Monument zaplatíte 60 belizských dolarů, což je přibližně 600 Kč.

2) Z očí do očí

Co: Potápění se žraloky

Kde: Austrálie

Adrenalin: 2 lebky

Je spousta míst, kde se můžete nechat sežrat žralokem, ale jedno je zcela unikátní – Velký bariérový útes. Z jakého důvodu? Voda je zde průzračně čistá jako na Bahamách a kolem největšího korálového útesu na světě, který je dokonce vidět z vesmíru, se to hemží barevnými rybami, mantami a stovkami žraloků. Na jihu Austrálie v okolí města Port Lincoln si můžete dát dostaveníčko s tou nejnebezpečnější parybou – žralokem bílým. Cestovní kancelář Čedok nabízí jednodenní potápění s obávaným zabijákem za 9 260 Kč. Stačí se ponořit do ocelové klece a zpříma se podívat na zoubek živočichovi, který brázdí světové moře a oceány miliony let.

3) To je ale hloubka

Co: Potápění v bazénu

Kde: Belgie

Adrenalin: 1 lebka

Začínáte s potápěním, ale tréninkové bazény už vás nebaví? Zajeďte do Belgie, kde se necelých 8 kilometrů od hlavního města Bruselu nachází nejhlubší bazén na světě Nemo 33. Školí se v něm potápěči z celého světa a často ho využívají i filmaři. Má několik úrovní a velkou kruhovou jámou je možné se potopit až do hloubky 32 metrů. V té je nechlorovaná, filtrovaná voda a probádat můžete i uměle vytvořené jeskyně. Skrz okna po stranách bazénu  zamávejte kámošům, kteří přišli jen na pivo. Navštivte oficiální webové stránky: www.nemo33.com.

To je ale hloubka

Co: Potápění mezi vraky

Kde: Pacifik

Adrenalin: 3 lebky

Myslíte si, že není možné cestovat časem? Ale je! Stačí navštívit jeden z tisíců z podmořských hřbitovů. Třeba u atolu Bikini v Pacifiku leží 93 vraků z období 2. světové války. Ponořit se můžete například ke dvěma největším vrakům na světě – k letadlové lodi námořnictva Spojených států USS Saratoga nebo k japonské bitevní lodi HIJMS Nagato. Obě přes dvě stě metrů dlouhé krásky padly za oběť jaderným testům 25. července 1946. Pokud pod polštářem schováváte prasátko, je na čase ho rozbít, potápěčská škola Happy Divers totiž pořádá dvanáctidenní expedici do Pacifiku za 169 000 Kč.

5) Kudy teď?

Co: Jeskynní potápění

Kde: Mexiko

Adrenalin: 3 lebky

Cítíte mrazení v zádech, když nastupujete do výtahu nebo do sousedovy stodvacítky? Tak se do tohoto podniku se radši nepouštějte. V momentě, kdy se ponoříte pod vodní hladinu, vás jako do kleští sevře naprostá tma a stejně jako při potápění ve vraku nebo pod ledem není jednoduché vyplavat přímo na hladinu. Kousek od starobylého mayského města Tulum v Mexiku se nachází vstup do podvodní jeskyně Cenote Esqueleto, který je známý pod zlověstným názvem Chrám zkázy. Do úzkého otvoru vede pouze krátký žebřík, z kterého jednoduše musíte seskočit dovnitř. Potápěčům se doporučuje, aby se potápěli ve dne, protože je až příliš snadné se ztratit v temnotě úchvatného jeskynního systému.

6) Vysoká škola potápěčská

Co: Potápění pod ledem

Kde: Severní pól

Adrenalin: 4 lebky

Potápěli jste se snad všude a chtěli byste zkusit něco opravdu jedinečného? Pak je potápění pod ledem disciplína právě pro vás. Vydejte se přes Špicberky na ruskou polární základnu Barneo a odtud pak vrtulníkem na Severní pól, který se nachází uprostřed Severního ledového oceánu. Odměna? Ohromující viditelnost až 300 metrů a fascinující podmořský život, který nikde jinde na světě neuvidíte. Doporučuji následující video: http://www.youdive.eu/video/1131.

7)  Tajemný rybník

Co: Jeskynní potápění

Kde: Florida

Adrenalin: 3 lebky

Když dorazíte k Orlímu hnízdu na Floridě, máte dojem, jako byste se ocitli Čechách u nějakého špinavého rybníku. Ale nenechte se zmást jeho zevnějškem. Pod hladinou se totiž ukrývá fascinující labyrint jeskyní, který obsahuje až dva kilometry značených cest. Některé jeskyně jsou rozlehlé jako tělocvična a hluboké až tři sta metrů. Ne nadarmo je toto místo považované za potápěčský Mont Everest, protože zde zahynuli i zkušení potápěči, kteří se nechali unést krásou podvodního světa a už nenalezli cestu zpět. Orlí hnízdo rozhodně není pro začátečníky. Mrkněte na následující video: